Baleal, Surf, Yoga, Vandring, Tema, Träning, Kortvecka – Go Active Travel

Baleal Portugal En surfresa för alla

Oavsett din nivå blir detta en oförglömlig surfresa. I vackra Baleal får du allt från grymma vågor och surfinstruktörer, skön morgonyoga och/eller löptur, vandring och härlig, chill atmosfär, bekvämt boende, god mat och en påfyllande, rolig och avkopplande semester med träningsvärk!

På den här resan passar det perfekt att resa ensam eller med sin kompis, pappa, dotter eller svärmor... - Alla kan var med, unga som gamla, nybörjare som erfarna. Ungdomar under 16 år erbjuds 1000 kr rabatt.

Vi bor inom promenadavstånd till flera kända surfspots som erbjuder stor variation på vågor. Klimatet gör det behagligt året om i Baleal som erbjuder mer än bara grym surf! Varmt välkomna att hänga med! 

Baleals bästa

  • Surf för ALLA nivåer
  • Garanterat bra vågor
  • Grymma surfcoacher
  • Behaglig temperatur året om
  • Vacker vandring
  • Morgonlöpning och yoga
  • Chill atmosfär

Kommande resa

Anmäl intresse så meddelar vi när resan är bokningsbar.

Samtliga flygtider är lokala. Reservation för tidtabellsändringar.

Transfertid  från Lissabons flygplats till hotellet cirka 60 minuter. 

Vid önskemål om avresa från annan flygplats, kontakta oss för individuella flyglösningar. Oftast innebär det ett flygtillägg. Flyget måste ankomma i god tid innan huvudgruppen landar och hemresan måste ske efter huvudgruppens avgång, för att man ska kunna åka med vår busstransfer. 

Vill ni ta er till resmålet på egen hand kan vi i de flesta fall erbjuda ett flygavdrag. Kontakta oss för exakt information för just det avresedatum ni önskar. 

Ingår i resan

  • Flyg Arlanda-Lissabon tur och retur
  • Transfer flygplats-hotell tur och retur
  • Del i flerbäddsrum fyra nätter. Obs rummen har delat badrum
  • Frukostbuffé
  • Tre gemensamma middagar ink. 2 drycker
  • Tre surflektioner med erfarna coacher
  • 1 vandring inkl. lunch och transfer hem
  • Svensktalande personal på plats 
  • Daglig morgonlöpning och/eller yoga
  • Flygskatter
  • Klimatinvestering

Övrigt/ingår ej

  • 3 luncher och 1-2 middagar
  • Enkelrumstillägg (hör med oss om pris)
  • Eventuell dricks tillkommer

Inför resan

Vilken fysisk nivå krävs för denna resa?
Alla kan följa med på denna resa. Surfen indelas efter erfarenhet och man tilldelas den grupp och coach som passar.  Löpning, yogan och meditationen passar alla och anpassas efter gruppen och dagsformen. Vandringen är något utmanade så en hyfsad grundkondition är bra samt bra vandringskor/kängor. Resans upplägg lämpar sig även till dig som vill testa något nytt såsom surf och yoga.

Kan jag åka ensam?
Du kan absolut resa ensam. Att göra en surf- och yogaresa själv är ett härligt sätt att lära känna nya människor som delar ens intressen!

Jag vill åka tillsammans med en vän, men vi är på olika nivåer. Kan vi åka tillsammans ändå?
Självklart! Det spelar ingen roll om ni är på olika nivåer, yogan och surfen är anpassad så att alla kan vara med efter sina egna förutsättningar.

Vad behöver jag ha med mig?
Du behöver ha med dig klädombyten för löpning och yoga. Ett par gymnastikskor för löpning och ett par lämpade för vandring, samt liten ryggsäck för vandringen och ev. ett par vandringsstavar om så önskas.  Sommarkläder, badkläder, solskydd och varmare ombyte till kvällen. Våtdräkter, surfbrädor och yogamattor finns att låna.

Boende

  • Magnus & friends

    Vi bor i ljusa och fräscha surfvillor och surflägenheter som lockar till härligt socialt, skönt surfhäng både före och efter surfpassen. Vi bor mitt bland härliga caféer, restauranger och butiker. Alla boenden har välutrustade gemensamma kök som är fritt att användas om man vill laga egen mat. Observera att vi inte kan garantera exakt vilket rum eller hus ni kommer att bo i.

    Surfvillan
    Surfvillan är modern, ljus och har 16 sängplatser fördelat på fyra sovrum. Det finns fyra fräscha badrum med dusch och toalett.  Det finns ett ljust och rymligt vardagsrum för häng och gemenskap. Innergården på Surfvillan har förmiddagssol och uppskattas av många, inte minst för att njuta vår omtalade frukostbuffé. På villans framsida lyser ofta eftermiddagssol, helt perfekt för after surf!

    Havshuset
    Havshuset är ett stort och fräscht hus med 17 sängplatser fördelat på 5 sovrum, 4 badrum med dusch och toalett samt 2 välutrustade kök och ett mysigt gemensamt vardagsrum. Flera av rummen har utsikt över havet och stranden.

    På bottenvåningen ligger en studiolägenhet med eget badrum och kök. Havshuset har också en vacker bakgård där du kan njuta av eftermiddagssolen. Sovrummet högst upp har en vidunderlig takterrass, där du har en hisnande utsikt över både Baleal Island och Peniche. Har kan du göra wavecheck på morgnarna och uppleva de mest magiska solnedgångar på kvällarna.

    Whalehouse har 11 sängplatser fördelat på 4 sovrum. Det finns 2 fräscha badrum med dusch och toalett samt 2 terrasser och en sovrumsbalkong.

    Sardinhouse är en surflägenhet som har 6 sängar fördelat på 2 sovrum, ett badrum med dusch och toalett, välutrustat kök och vardagsrum. Lägenheten har också en takterass och en extra sovrumsbalkong.

Preliminärt program

Välkomna till Baleal och Peniche, Europas surfmecka där atmosfären och naturen får dig att genast varva ner och njuta av livet. Vi har fyllt dagarna med surf, yoga och löpning för den som vill. Tid för avkoppling och egna aktiviteter finns också. Vi passar även på att besöka en vingård där vi får smaka fem portugisiska viner och för att maxa vår upplevelse passar vi på att en dag vandra bort mot Almagreira och förbi Praia d'El Rey för lunch, därefter ytterligare ca 1,5 h vandring för att sedan få transfer hem.

Programmet är preliminärt och kan komma att ändras beroende på tex väder.

Dag 1

  • Ankomst till Lissabon därefter transfer till Magnus & Friends i Peniche, Baleal.
  • Incheckning och gemensam middag på Bar du Bruno.

Dag 2

  • Löpning och yoga, frukost.
  • Därefter genomgång och resans första surflektion.
  • Fri tid för lunch och egna aktiviteter.
  • Gemensam middag på Cantino do Fonde.

Dag 3

  • Löpning och yoga, frukost.
  • Surflektion 2
  • Fri tid för lunch och egna aktiviteter.
  • Transfer till vinprovning ink charkbricka. Efter vinprovningen åker vi till den vackra, gamla medeltidsbyn Obidos som med sin ringmur, vackra gamla byggnader och trånga gränder är en upplevelse i sig. Här kan den som vill äta och dricka något på egen bekostnad.

Dag 4

  • Löpning och yoga, frukost.
  • Dags för tredje och sista surflektionen.
  • Fri tid för lunch och egna aktiviteter.
  • Gemensam Pizzamiddag.

Dag 5

  • Frukost och tid på egen hand innan transfer till Lissabon för avfärd hemåt. 

Väderkalender