Man får vad man betalar för, eller? – Go Active Travel

Resebloggen

  • Man får vad man betalar för, eller?

    Denna grundregel brukar stämma ganska bra även när det gäller resor. T.ex. är resorna hos oss inte de billigaste på marknaden, men som vi vill hävda, man får lite mer, lite bättre hotell, lite bättre service, osv.

    (Middag på Hotel Rössle i Galtür)

    Men även hos oss kan det skilja på olika resor som ändå har samma hotellstandard. Då är det ofta flyget som påverkar. Att en flygbiljett till Venedig kan vara 1500 kr dyrare än till München är inget ovanligt. Således kan det skilja en hel del på priserna på våra resor, även om standarden är densamma. Sen är det olika prisnivåer i olika länder så klart.

    Inför 2019 har vi dock vinnlagt oss om att kunna erbjuda några vandringsresor till lite lägre pris och jag syftar på Kitzbühel och Val di Fiemme. Det är fortfarande god standard på hotellen, men inte lika lyxiga som i t.ex. Lech och Ischgl, för att nämna några exempel.

  • Guidos rapport från La Gomera

    Guido har varit i princip överallt. Utom Kanarieöarna. Därför skickade vi honom på en vandringsresa till La Gomera, en resa som överraskade.

    Läs hela inlägget
  • Skottland, ett land utöver det vanliga

    En vandring i Skottland ger mer än bara naturupplevelser, läs mer om landets unika "egenheter"...
    Här berättar vår kollega Wendela lite roliga fakta om ett av sina favoritländer.

    Läs hela inlägget
  • Makarska - Kroatien visar sig från sin bästa sida

    Vår medarbetare Åsa reflekterar högt och lågt om sin resa till Dalmatien, Kroatien i höstas.

    Läs hela inlägget
  • Marocko - en vandring genom flera världar

    Följ med vår färdledare Wendela till Marocko. Här berättar hon hur det är att vandra i spektakulära bergsområden och få en inblick i vardagslivet, långt från allfarvägarna!

    Läs hela inlägget
  • Så kan du förbereda dig fysiskt inför vandringsresan

    Det är absolut inga elitmotionärer som åker på våra vandringsresor, du klarar dig bra med viss vandringsvana och god grundkondition så länge du är fullt frisk. Men vill du njuta maximalt och undvika skador kan det vara bra att ägna sig åt specialanpassad träning innan resan.

    Läs hela inlägget