Intervju med Kristjan Lootus - proffsdansare och livsinspiratör – Go Active Travel

Resebloggen

  • Intervju med Kristjan Lootus - proffsdansare och livsinspiratör

    I april bär det av till vår favoritö Mallorca tillsammans med Kristjan Lootus, professionell dansare och känd från TV4:s Let's Dance, och Lisa Lundin, Business-team-life-coach och mental tränare. Här berättar Kristjan om resan, dess innehåll och varför just du borde hänga med på årets dansupplevelse!

    Hej Kristjan, du och Lisa Lundin kommer tillsammans med Go Active att leda tränings- och dansresan The Time of your life i april. Vad kommer hända på resan?
    Resans mål är att må bra och utvecklas både fysiskt och mentalt. Vi kommer att ha roligt tillsammans med mycket glädje och energi. Såklart mycket dans och alla har möjlighet att känna sig som i filmen Dirty Dancing och lära dansen till Time of your Life. Vi kommer också att tänka på vårt inre och vårda vår mentala och själsliga välmående. Med andra ord, må bra på alla plan.

    Vad har du för förväntningar?
    Jag hoppas att vi kommer att lära känna varandra och utvecklas tillsammans. Jag ser fram emot att lyfta varandra och ha en underbar glädjefylld tid både på dansklasserna och även utanför. 

    Berätta om ditt yrkesliv, hur har din resa sett ut?
    Jag jobbar med allt inom dans. Uppträder och dansar själv, lär andra, åker runt Sverige till mina olika dansevents, jobbar med företag och konferenser, är konferencier, leder företagsfester, koreograferar, lär ut bröllopsdans till par inför deras bröllop och inspirerar andra med mina föreläsningar.

    Vad kan man förvänta sig för dans på resan?
    Såklart dans och stilar från filmen Dirty Dancing. Vi kommer att lära oss ett helt nummer till Time of my life. Också salsa, jive och cha-cha.

    Vad händer på resan förutom all träning?
    Utöver det har vi också föreläsningar, mental träning och målsättningar för framtiden, som jag ser mycket fram emot med hela gruppen.

    Varför ska man följa med på The Time of your life?
    Man ska följa med på vår resa för här får resenärer ett underbart paket av energi, glädje och utveckling både för yttre och inre. Vi jobbar med helheten och laddar batterierna , hjärtat och själen för 2020 och resten av livet. Förhoppningsvis kommer det att vara en av den finaste tiderna i era liv, time of your life.

  • Åkte på träningsresa, blev vänner för livet

    Kan man åka själv på en träningsresa? Absolut. Speciellt om man vill få nya vänner. Läs om Ann och Maritha som tog mod till sig och åkte var för sig till Mallorca, men kom hem tillsammans, med en stark vänskap i bagaget.

    Läs hela inlägget
  • Så tacklar du ”efter semester-syndromet” – tacksamhetsritualer för ett gladare liv

    Semestern är slut och det är dags att börja jobba igen. Sovmorgnar, lata dagar på stranden och härliga grillmiddagar med familj och vänner byts snabbt ut mot tidiga och kyliga morgnar, stresspåslag och snabbmakaroner. För många av oss kommer jobbångesten krypande och tillvaron kan plötsligt kännas meningslös och jobbig. Hur ska man orka? Och vad finns det att vara glad över? Med en positiv inställning och några dagliga tacksamhetsövningar kan du lära dig att leva ett lyckligare och mer stressfritt liv.

    Läs hela inlägget
  • 7 steg för att komma igång med din vardagsträning

    Vill du komma i form till din resa? Träningsexpert och naprapat Mattias, på Access Rehab, ger dig tips på 7 steg för att komma igång med din träning.

    Läs hela inlägget
  • Guidos rapport från La Gomera

    Guido har varit i princip överallt. Utom Kanarieöarna. Därför skickade vi honom på en vandringsresa till La Gomera, en resa som överraskade.

    Läs hela inlägget
  • Skottland, ett land utöver det vanliga

    En vandring i Skottland ger mer än bara naturupplevelser, läs mer om landets unika "egenheter"...
    Här berättar vår kollega Wendela lite roliga fakta om ett av sina favoritländer.

    Läs hela inlägget