Undvik påskfällorna och njut med gott samvete! – Go Active Travel

Resebloggen

  • Undvik påskfällorna och njut med gott samvete!

    Snart stundar påsken! Härliga bufféer dukas upp på borden, vi pyntar och målar ägg i färggranna kulörer och påskägg fylls till bredden med godis och choklad. Maten är ofta väldigt energirik, men det finns massor av bra alternativ på det traditionella påskbordet. Go Active guidar dig rätt och påminner om att man kan äta gott och nyttigt samtidigt!

    Navigera rätt bland all mat
    Ät frukost, lunch och middag som vanligt. Regelbunden kost bidrar till att du inte blir vrålhungrig. På buffébordet kan du välja näringsrik mat som mättar, som potatis, ägg, och gärna mycket grönt. Äter du dig mätt på näringsrik mat är det mindre risk att du äter mycket godis efter middagen. Lax, makrill och sill är ganska energirika men mycket näringstäta livsmedel med goda fetter och ger en boost av d-vitamin och omega-3. Ägg kan du som sagt äta med gott samvete. Faktum är att få livsmedel är så nyttiga som just ägg, som är fullproppade med både proteiner och annan bra näring som vitaminerna A, D och E, B12, riboflavin och folat, plus viktiga mineraler som jod, järn, kalcium, zink och selen. Och det här med att ägg skulle vara en kolesterolfara är en myt. Förutsatt att man inte har en störd kolesterolomsättning reglerar kroppen kolesterolnivåerna själv.

    Planera mera!
    Nyckeln till att klara påskhelgen utan att överäta heter "planering". Ät påsktårta, godis och choklad om du vill, men inte varje dag och inte i vilken mängd som helst. Bestäm dig för hur många undantag du ska tillåta dig själv. Då kan du äta dina godsaker utan dåligt samvete och verkligen njuta. Faktum är att du kommer att njuta mer av några få, väl utvalda godisbitar, än om du trycker i dig ett helt påskägg.

    Önska dig ett påskägg med annat innehåll
    Brukar du få ett påskägg fyllt med godis? Önska dig ett annat innehåll i år! Kanske en bok, en fin sjal, en biobiljett eller en parfym?

    Glöm inte att både vila och motionera
    Under påsken tycker vi du är värd semester och vila. Bunkra upp med sömn och ladda batterierna, ägna dig åt lugna aktiviteter, som till exempel långpromenader. Men det är heller aldrig fel med ett och annat träningspass. Förhoppningsvis ute i plusgrader och sol!

  • Åkte på träningsresa, blev vänner för livet

    Kan man åka själv på en träningsresa? Absolut. Speciellt om man vill få nya vänner. Läs om Ann och Maritha som tog mod till sig och åkte var för sig till Mallorca, men kom hem tillsammans, med en stark vänskap i bagaget.

    Läs hela inlägget
  • Så tacklar du ”efter semester-syndromet” – tacksamhetsritualer för ett gladare liv

    Semestern är slut och det är dags att börja jobba igen. Sovmorgnar, lata dagar på stranden och härliga grillmiddagar med familj och vänner byts snabbt ut mot tidiga och kyliga morgnar, stresspåslag och snabbmakaroner. För många av oss kommer jobbångesten krypande och tillvaron kan plötsligt kännas meningslös och jobbig. Hur ska man orka? Och vad finns det att vara glad över? Med en positiv inställning och några dagliga tacksamhetsövningar kan du lära dig att leva ett lyckligare och mer stressfritt liv.

    Läs hela inlägget
  • 7 steg för att komma igång med din vardagsträning

    Vill du komma i form till din resa? Träningsexpert och naprapat Mattias, på Access Rehab, ger dig tips på 7 steg för att komma igång med din träning.

    Läs hela inlägget
  • Guidos rapport från La Gomera

    Guido har varit i princip överallt. Utom Kanarieöarna. Därför skickade vi honom på en vandringsresa till La Gomera, en resa som överraskade.

    Läs hela inlägget
  • Skottland, ett land utöver det vanliga

    En vandring i Skottland ger mer än bara naturupplevelser, läs mer om landets unika "egenheter"...
    Här berättar vår kollega Wendela lite roliga fakta om ett av sina favoritländer.

    Läs hela inlägget